Съвети за почистване
Тук ще намерите различните видове съвети за почистване на различните видове килими според материала от който са изработени и според самата изработка.
Съвети за почистване на ръчно направени килими
Ръчно направеният килим обикновено има гъст косъм. Естественото съдържание на мазнини в косъма действа защитно и прави проникването на мръсотията в структурата на косъма изключително трудно. Разликите в цвета и външния вид са признаци за автентичността и оригиналността на всеки един от тях.
За рутинно почистване е достатъчно веднъж в седмицата да се почиства с прахосмукачка по посока на косъма. Не използвайте въртящи се четки или силни роботизирани прахосмукачки.
Ако намокрите килима, подсушете го със суха мека кърпа или хавлиена кърпа. Оставете кърпата да поеме водата, никога не търкайте килима!
Новият ръчно направен килима съдържа остатъчна вълна от изработката. През първите 3-4 месеца тя ще пада (ще се отделя) като ще намалява с времето при нормална употреба и поддръжка.
Не излагайте килима на пряка слънчева светлина, за да не позволявате да добие промяна в цветовете и нюанса си.
Не оставяйте саксии на килима. Водата и водните изпарения могат да повредят контура му.
Поверете химическото чистене или професионално пране на сертифицирани фирми занимаващи се с пране на килими.
Ефикасната защита от молци се изразява в това да сменяте мястото на килима, да го въртите и да не го оставяте в затворени, непроветрени и тъмни помещения.
Сменяйте позицията на килима веднъж годишно. Така гарантирате неговия дълъг живот.
Накратко:
Поставете килима на сухо и равно място
Прахосмучете по посока на косъма веднъж седмично
Не използвайте почистващи препарати с обезмаслител или избелващ ефект.
При неспазване на дори един от съветите за почистване предоставени от Килим Уърлд, рекламации няма да се приемат.
Съвети за почистване на кожени килими от естествена кожа
Променяйте регулярно позицията на килима, за да може да се стъпва върху всяка част от него.
Пазете килима от директна слънчева светлина. Директната слънчева светлина може да измени цвета на килима Ви.
Избягвайте остри крака на маси или столове върху килима, както и върху шевовете на килима.
Изтупвайте праха от килима ежеседмично.
Почиствайте внимателно с прахосмукачка без силен вакум и по възможност по посока на косъма.
При петна ги почистете внимателно с навлажнена кърпа по посока на косъма. Повторете няколкократно докато петното изчезне. Не мокрете килима обилно!
Не мокрете килима в какъвто и да е воден разтвор!
Съвети за почистване на ръчно направени ТАФТ килими
Ръчно направеният тафт килим има гъста коса. Естественото съдържание на мазнини в косъма действа защитно и предпазва от проникване на мръсотия в структурата на косъма.
Разликите в цветовете са признаци на естествени багрила и бои.
За почистване е достатъчно веднъж в седмицата прахосмукачка по посока на косъма. Не използвайте силни роботизирани прахосмукачки с въртящи четки. Това ще доведе до скубане на нишките на килима.
ТАФТ килимите НЕ СЕ ПЕРАТ С ВОДА! При тях е необходимо така нареченото сухо почистване. Пране с вода, намокряне на килима или поливане води до разпад на лепилата в самия килими, те могат да се появят под формата на ситен прах под килима!
Не оставяйте саксии върху килима. Водата ще повреди килима!
Ефикасната защита от молци се състои в местене и завъртане на килима или смяна на позицията му.
Сменяйте позицията на килима веднъж годишно. Това гарантира равномерното му износване.
Не излагайте килима на пряка слънчева светлина, за да не промените цветовете му.
При избор на фирма за почистване на килими, моля погледнете и проучете за добра такава. Даването на килима на непрофесионалисти може да доведе до нараняване и захабяване на нишките.
При неспазване на дори един от съветите за почистване предоставени от Килим Уърлд, рекламации няма да се приемат.
Съвети за почистване на тъкани килими от бамбукова коприна/ вискоза
Първите няколко седмици килимът ще отделя влакна. Това е ненужния слой, който е останал след изработката на килима. Почиствайте няколко пъти седмично с прахосмукачка.
Почиствайте килима само по посока на косъма (не почиствайте срещу хафа на килима)
Килимът не понася силно триене с четки, гъби и др.
Не оставяйте килима мокър или влажен защото абсорбира влагата и губи формата си
Използвайте възможно най-меки четки за почистване на килима
Препоръчително е килимът да се чисти с прахосмукачка и от двете му страни
Не поставяйте килима върху мокър или влажен под или настилка
Почиствайте редовно от прах и малки отпадъци. В противен случай те се набиват в дълбочина и почистването му ще е по-трудно.
Не е препоръчително да се мокри, а да се използват методи на сухо почистване
Може да почистете килима със сол. Изсипете не голямо количество сол върху повърхността на килима и съвсем леко разнесете солта с мека четка. Внимателно втрийте солта по посока на косъма за около 20-30 секунди. Отстранете солта внимателно. Не оставяйте сол в килима!
Килимът може да бъде почистен с разтвор от оцет, вода и натурален сапун. Изсипете една супена лъжица БЯЛ оцет в един литър вода заедно с половин чаена лъжица сапун. Потопете мека четка в разтвора и отстранете водата от нея, след което натъркайте внимателно килима по посока на косъма.
Не мокрете изцапаната част
или петното върху килима. Това ще го разнесе и направи
по-голямо.
Препоръчително е винаги да се използват сухи методи за почистване на килим от бамбукова коприна (вискоза).
В никакъв случай не оставяйте килима мокър или влажен. Подсушете го и го почистете отново с прахосмукачка, ако е нужно.
Накратко
Вашият килим от бамбукова коприна (вискоза) не трябва да бъде оставян мокър или влажен
Прахосмучете по посока на косъма
Използвайте сухи методи за почистване или специални препарати за почистване на вискоза
Как да се грижите за Вашия килим от изкуствен материал
След закупуване:
Вашият килим може да бил прегънат, за да се позволи по-лесното му и по-бързо превозване. Разгънете го след закупуване възможно най-бързо, за да възвърне нормалната си форма. Възможно по килимът Ви да са се появили линии и гънки при първото му отваряне. Това е напълно нормално и няма да бъде за постоянно и възстановяването му ще отнеме известно време, зависимо от степента на прегъването му; понякога ще са нужни няколко дни, друг път – седмици. За ускорение на процеса извършете следното:
прегънете килима в обратната посока на огъването
изчистете килима с прахосмукачка
разположете мебел върху килима и ходете по него.
Как да реагирате според индивидуалния проблем
Разливания:
В случай, че разлеете нещо върху килима, незабавното реагиране е най-ефективно. Просто подсушете с попивателна кърпа/парцал и нанесете препарат за универсално почистване
Препоръчително е също да използвате студена до хладка вода за отстраняване на петна. Това ще отстрани по-голямата част от замърсеното.
Допълнителна информация
При окапване
През първите няколко седмици от новите килими може да падат влакна – особено там, където се ходи повече. Ако, докато чистите килима си, забележите влакна в контейнера на прахосмукачката, не се тревожете. Не докрай закрепени и падащи влакна са характерна черта за използваните материали.
При килимите от вълна най-щадящ е домашният твърд сапун.
При стърчащи косми:
Понякога снопчета прежда от килима може да стърчат над останалите от вътъка. Ако забележите свободен връх над равнището на вътъка, не трябва да го дърпате. Някои връхчета имат тази особеност и това не е дефект. При желание може да отстраните нежеланото връхче, като го изрежете с ножица по равнището на вътъка.
При намачкване:
Вдлъбнатини по повърхността на килима се появяват, когато например върху него дълго е стояла мебел. В повечето случаи те се отстраняват чрез потъркване на засегнатата зона с монета или чрез навлажняване.
При „засенчване“
„Засенчване“ се нарича, когато определена зона от килима се откроява спрямо друга с по-голям контраст, с по-светли и тъмни цветове. Това се дължи на така наречения хаф, което ще рече посока на косъма. „Засенчването“ е причинено от лека промяна в посоката на косъма на вътъка и тази промяна става причина светлината да се отразява по различен начин по вътъка. „Засенчването“ е наследствена черта и не е дефект от производството.
Допълнителни съвети за почистване:
Редовно чистете килима си с прахосмукачка и от двете страни – по посоката на косъма на вътъка и откъм гърба му, като го обръщате наопаки. При вълнени килими изключете или премахнете въртящата се четка на главата на прахосмукачката или робота при възможност, тъй като тя ще нарани фината тъкан.
На всеки 6 месеца изкарвайте Вашия килим отвън за дълбоко почистване. Окачете го на оградата или друга подходяща постройка. Тупайте килима откъм неговия гръб, докато вече не виждате облаци от прах и мръсотия да се отделят от него.